Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach


Gdy marzenia stają się faktem


Historia

Lusławice to wieś leżąca około dwadzieścia kilka kilometrów od Tarnowa i ponad osiemdziesiąt kilometrów od Krakowa. Tutaj postanowił zamieszkać Krzysztof Penderecki w 1976 roku, tutaj stworzył wspaniały park i zrealizował swoje marzenie, Centrum Muzyki. Idea stworzenia CENTRUM dedykowanego młodym i utalentowanym artystom powstała już u prof. Pendereckiego w latach dziewięćdziesiątych. W 2001 roku powołano do życia Stowarzyszenie „Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki, Baletu i Sportu”. W kolejnym roku powstał już pierwszy projekt obiektu w Lusławicach. Do roku 2005 pozyskano działki pod przyszły obiekt i w tym też roku powołano do życia Narodową Instytucję Kultury, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, która została wpisana do rejestru Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od tego momentu następuje intensywna działalność CENTRUM na terenie całego kraju, prowadzone są kursy mistrzowskie z udziałem artystów światowego formatu, promowana jest działalność młodych kompozytorów. W 2006 rozpoczęto starania o dofinansowanie budowy CENTRUM z funduszy Unii Europejskiej. Zaakceptowanie tego wniosku w 2009 roku pozwoliło na rozpoczęcie procesu inwestycyjnego. Także w tym roku Województwo Małopolskie podejmuje decyzję o współfinansowaniu budowy i przyszłym współprowadzeniu CENTRUM. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń i zakończeniu procedur przetargowych, 10 sierpnia 2011 roku rozpoczęto budowę. Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego zostało zaprojektowane przez krakowskie biuro architektoniczne DDJM a wykonawcą została firma SKANSKA. Niezwykle sprawnie prowadzona budowa, została po 16 miesiącach zakończona. Ten dzień to 22 listopada 2012 roku, dzień przed 79. urodzinami Krzysztofa Pendereckiego. Od stycznia 2013 roku rozpoczęto działanie CENTRUM w nowym obiekcie. Kilka miesięcy później, 21 maja 2013 roku nastąpiło uroczyste otwarcie Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. CENTRUM jest pierwszym tego typu ośrodkiem w Polsce i w Europie, które wspiera szkolnictwo artystyczne młodych instrumentalistów, wokalistów oraz dyrygentów w zakresie interpretacji muzyki.

W folderze wydanym z okazji inauguracji znajduje się przesłanie prof. Pendereckiego, niech te słowa będą początkiem kolejnej historii.

Chciałbym przekazać wszystkim młodym muzykom, że „bez korzeni nie ostoi się żadna twórczość. Popatrzmy na drzewo, ono nas uczy, że dzieło sztuki musi być podwójnie zakorzenione, w ziemi i w niebie, i że zawsze chodzi o wartości najwyższe i najbardziej fundamentalne”. Niech więc to miejsce w Lusławicach stanie się dla młodych i utalentowanych muzyków „drzewem wiedzy” i ułatwi im start w dalszą karierę artystyczną.


Budowa Centrum

1 października 2011 r. - "Koncert Przyszłości" na terenie budowy Centrum


21 maja 2013 r. - Inauguracja

30 sierpnia 2013 r. - Akademie Westfalen w Lusławicach


7 grudnia 2013 r. - Finał Festiwalu Muzyki EMANACJE